Plautus: Komedie o strašidle

PlautusPlautus je jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších římských dramatiků. O jeho životě máme jen drobky informací. Narodil se nejspíš roku 254 př. n. l. v Sarsině. Původem byl nejspíš plebej, ovšem existuje možnost, že ve skutečnosti byl propuštěným otrokem. Jako mladík se vydal do Říma, kde pracoval u divadla, přesto ho však lákalo podnikání. Nijak zvlášť se mu ovšem nedařilo a tudíž se po čase, kdy během toho ještě pracoval ve mlýně, vrátil zpátky k divadlu, tentokrát už i jako autor.
Zemřel roku 184 př. n. l. v Římě.

Komedie o strašidle
Filolaches, jehož otec, kupec Theopropides, se vydal na cestu do ciziny, se během jeho nepřítomnosti oddává zahálčivému životu a hýření, v čemž ho podporuje jeho otrok Tranio. Filolaches vykoupí z otroctví svou milo, Filematii, a uspořádá hostinu, kde pozve své přátele. Jenže otec se náhle vrací z cest a Tranio se mu za každou cenu snaží zabránit ve vstupu do domu, tudíž si vymyslí, že v domě straší. Následně se objevuje rychtář, Tranio nadále pokračuje ve lžích pro svého pána a nakonec se objevuje Kallidmates, který na sebe bere všechny dluhy a přesvědčí Theopropida, by odpustil synovi i Traniovi.
V komedii je krásně ukázáno, jak si Plautus uměl pohrávat s komediálními prvky. Zvláštní důraz je zde kladen na slovní hrátky a pointy v dialozích, charakteristickou řečí osob a parodování úředních formulí, nezřídka svým postavám vkládal do úst filozofické úvahy. Dává si záležet na živelné komice s náhlými zvraty ve vývoji děje. Nejspíš se inspiroval v některých z řeckých komedií, odkud často rád čerpal.

2 thoughts on “Plautus: Komedie o strašidle

    1. Si asi přečtu znova, bo jak jsem tehdy byla nadopovaná léky, tak si to moc nepamatuji. 😀 Ale nebylo to špatné čtivo, o tom žádná. Akorát se špatně shání. :\

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *