Muzzikanti (2017)

Už je to nějaký čas, co jsem u nás ve městě zahlédla plakáty ke koncertu Jarka Nohavici a dalších hvězd české hudební scény v nedaleké Vendryni. Začala jsem hledat víc a hle, ono to bylo natáčení nového filmu zvaný Muzzikanti. Můj záměr některý z dvou blízkých koncertů navštívit zhatil pobyt v nemocnici a tak jsem si stejně jako ostatní musela počkat, až se film konečně objeví v kinech. A 1. března, den před oficiální premiérou v českých kinech, jsem se v rámci koncertu ke slavnostní premiéře konečně dočkala, usedla do křesla a téměř dvě hodiny si užívala příběh z prostředí mé rodné domoviny.

Mladý muzikant Robin (Patrik Děrgel) se se svou kapelou pokouší prosadit v hudební branži, jenže i po dvouletém snažení se stále ne a ne podařit. Až když se jednoho dne ozve uhasínající popová hvězda Majkl Boss (Martin Dejdar) s tím, že je chce k sobě do kapely, vypadá to, že se na ně usmálo štěstí. Právě díky němu se společně s kapelou, vokalistkami a bodyguardem vrací do svého rodného kraje, kde se mají jako kapela sehrát. I přes počáteční úděs mladých dam z nemoderních a zapadlých Beskyd a především kempu, který vede mladičká Klára (Michalina Olszańská) společně se svým o dost starším přítelem a bývalým rockerem Izzym (Pavel Kříž), se hrdinové rychle přizpůsobí a užívají si volnosti a letních románků. Jenže Majkl si přivlastňuje všechny zásluhy na písních a jediné, co Robinovi brání vybouchnout, jsou dluhy na krku…

Co musím vypíchnout hned na prvním místě je hudba. Ve filmu zaznělo 21 písní napříč různými žánry – od klasického folklóru pod taktovkou Kollárovců přes pop až k rocku a nepamatuji si, že by se ve filmu objevila byt jediná píseň, která nebyla napsána přímo pro film. V době, kdy se do (nejen) českých filmů často do pozadí přidávají nejrůznější písně, nejčastěji zahraniční, je to velice příjemná změna, kterou vítám a nebyla bych vůbec proti, aby to tak bylo častěji. Navíc je to hudba líbivá a většinu z nich si pobrukuji už od chvíle, kdy byly vydány na Youtube s videoklipy. Nejvíc pozornosti nejspíš získají pánové Cmorik a Nohavica s duetem Kříž svůj neseme, který přináší nádherné poselství v podobě naděje a sílu pokračovat v tom, co děláme.

Je až podivuhodné, kolik hvězd z české (a slovenské) hudební a filmové scény se panu Rapošovi podařilo pro film získat. Už zmíněný pan Cmorik si ve filmu nejen zazpíval hlas muzikanta Robina, ale také si zahrál menší roličku ministranta v kostele (narážka na Slavíky hned dostává jiný rozměr). Velká část produkce si taky střihne nějakou tu roli – ať už se jedná o pana Wronku jako starostu či scénáristu Petra Šišku v roli úžasného bodyguarda Bédi, kterého si prostě nejde nezamilovat (zvlášť po potyčce s policisty…). A Eva Vejmělková nám jako psycholožka mírně připomene, že si s Pavlem Křížem už kdysi v jednom filmu zahrála.

Měla jsem strach, jak se Pavel Kříž popere se svou rolí rockera. Ne, že bych mu nedůvěřovala, ale upřímně jsem si ho moc neuměla představit. O to větší bylo překvapení, že svou úlohu zvládla na jedničku a že mi jeho postava rychle přirostla k srdci, stejně jako jeho filmová láska Klárka. Michalina byl výborný výběr a nechci si představit, že by v její roli byla třeba taková Markéta Konvičková (která ve filmu propůjčila svůj pěvecký hlas Sáře Sandevě). V souvislostí s touto postavou se může zdát, že má film několik nepotřebných naznačených linek, ale na druhou stranu se vzhledem k tomu, v jakém kraji se film odehrává a jaké měla postava dospívání, nemůžeme divit. Upřímně scénu s vymahači považuji za jednu s nejpovedenějších, mrazí z nich a vychází respekt. Z komediální stránky zase musím zmínit vyhánění pražské holčičky z pódia. Jen tak dál, Klárko, jen tak dál.

Samo sebou, že se příběh neobešel bez klišé, ale upřímně řečeno, ve kterém příběhu dneska není. Vynahrazují nám to výborné hlášky a narážky, kterých máme ve filmu nesčetné množství a odkazy na klasický život v Těšínském Slezsku jsou skvělé (i když prezentovat nás díky štamprli v každé druhé scéně jako nevyléčitelné alkoholiky nemuseli, ale co naplat, něčím ten film zaplatit museli). Musím zmínit i komiksové sekvence, které se čas od času ve filmu objevily a má je pod palcem slovenský výtvarník Tomáš Roller a které se taktéž zasloužily o komediální podívanou. Jediné, co jsem poněkud nepochopila, byl Jakub Kohák v roli (snad německého) parašutisty. Spíš než vtipnou vsuvkou je nepovedeným vtipem.

Nesmíme zapomenout na romantickou linku příběhu. Jako hlavní pár tady máme samozřejmě Izzyho a Klárku, ale hlavní hrdina Robin s mladistvými hormony taky není daleko. Tudíž se během filmu podíváme na několik naznačených milostných scén a pány může nalákat představa nahé Michaliny. Láska a romance provází celý film, několikrát se to pěkně zamotává, ale nebyl by to film, aby nekončil uspokojivě pro diváky.

I když se v některých scénách práce s kamerou nepovedla úplně na jedničku, většinu filmu si vede dobře. Za zmínku stojí hlavně přenádherné panoramatické náhledy na Těšínské Beskydy, které jsou mi velmi blízké a i přes dálku je mám stále v srdci. Bylo příjemné na stříbrném plátně poznávat jednotlivá místa, kde to asi bylo natáčeno. A těšínská radnice v roli polikliniky? Jojo, to si nechám líbit.

Film má příliš mnoho věcí, které bych ráda zmínila, ale to bych tu byla celé dny. Pokud jste náročnější divák, nejspíš z kina budete odcházet s nepořízenou a nechutenstvím. Pokud už ale od začátku počítáte s tím, že se jdete podívat na česko-slovensko-polskou hudební romanci a nečekáte z toho druhou Pomádu, myslím, že neuděláte s výběrem filmu vůbec špatně. Za mě má film a celý štáb rozhodně velké plus, poklonu a vůbec bych nebyla proti, kdyby se v našem kraji (a krásných Beskydech) natáčelo více.

Mé hodnocení: 90%

2 thoughts on “Muzzikanti (2017)

  1. Musím říct že mě se film líbil tak jako polovičně. Vtipné hlášky, dojemné chvilky to všechno se mi líbilo a ta krajina a to okolí to bylo fantastické, úžasné a české, pěkné písničky které dneska u filmů moc nejsou vidět také lahůdka. Ale co mi ten film znechutilo, byla ta smrt (CENZURA) já tyhle neštěstí ve filmech a seriálech nemám ráda a mrzelo mě že umřel kvůli takové zbytečné smrti, myslela jsem si že umře třeba kvůli té nehodě co se mu stala ale že umře kvůli elektrice. Za mě má film 80 %

    1. Ta smrt je jedna z mála věcí, co se mi na filmu nelíbila. Jeho postavu jsem měla ráda a docela mě zamrzelo, jak skončil.
      p.s.: Omlouvám se za cenzuru jména, ale je to docela dost velký spoiler pro případné diváky. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *