Jodi Picoult & Samantha van Leer: Láska mezi písmenky

Někdy je knihovna kousek od školy výhodou. Pokud máte stejně jako my spoustu četby a málo času, je to skvělá úspora času. A jindy je prokletím. Zvlášť, když se jdete o obědové pauze projít ven s přítelem a bez jakýchkoli dokladů se stavíte i v knihovně, kde na vás doslova volá knížka, o kterou jste před vydáním měli velký zájem a víte, že bez ní se neodejdete. A to je příklad i knížky Láska mezi písmenky.

Kdo z nás někdy nesnil o setkání s postavou z knížky? Aby si s ním popovídal, A to nemluvím o tom, aby se dva dotyční do sebe zamilovali a žili šťastně až do smrti. Delilah se tohle přání splnilo – konečně má svého pohádkového prince. A to doslova. Podařilo se jí totiž vytáhnout svou milovanou postavu, prince Olivera, z pohádkové knížky do tohoto světa a místo ní tam poslat vzhledově naprosto identického syna autorky knížky, který také knížku přepsal dle své představy a teď vzdáleně připomíná jednu z jeho oblíbených počítačových her.

Oliverovi se Edgarovu mámu podařili přesvědčit, aby se přestěhovali do města, ve kterém žije i Delilah. I přes to, kolik věcí je pro něj v tomto světě nových a jak výstředně musí kvůli pár nedorozuměním vypadat, se však rychle přizpůsobuje. Dokonce díky své přátelské povaze velmi rychle získá nové přátele a přihlásí se do několika kroužků, čímž překvapuje Edgarovu mámu. Konečně neustále nemusí přehrávat roli prince z knížky a tráví čas se svou vyvolenou.

Jenže v tomhle světě ovšem na rozdíl od toho pohádkového ne všechno končí šťastným koncem. A knížka samotná si přeje, aby se vše vrátilo do starých kolejí…

Po celou půlku knížky se mi v hlavě honilo mnoho otázek. V příběhu mi chyběly odpovědi na některé otázky, na které jsem stále dál a dá nenalézala odpovědi a spíš aby se některé uzavřely, objevily se další. Začínala jsem z toho být docela zoufalá a chtěla knížku zavřít a vrátit, když jsem takhle večer otevřela Goodreads a hle – knížka je ve skutečnosti pokračováním Between the Lines, kterou napsala Jodi Picoult společně se svou dcerou. A že by se české nakladatelství obtěžovalo alespoň na svých stránkách uvést, že se jedná o druhý díl, to tedy ne. Naštěstí pro budoucí čtenáře se prý první díl chystají vydat letos v létě. Pokud vám ovšem nevadí, že nebudete až tak v obraze a stačí vám strohé převyprávění nejdůležitějších událostí, můžete se s klidem do knížky pustit už teď.

Příběh je neuvěřitelně čtivý a lehce napsaný. Je to skvělá pohádková oddechovka, která mě po dlouhé době nutila čtení Young Adult knížky si užívat a ne jen slepě obracet stránky, případně knížku zavřít a vrátit zpátky do knihovny. I přes neustále otazníky ve vzduchu jsem měla potřebu vědět, jak se hrdinové chtějí dostat z téhle šlamastyky a i když máte nutkání si říct, že určitě dobře, poněvadž je to pohádka, stále se jedná o příběh, který sepsala Jodi Picoult. A ta je přece nechvalně známá tím, že píše příběhy, ve kterých se neváhá poukazovat na vážná témata, natož smrti. A tyto vážnější čáry života se nakonec projevují i zde, nejdřív nenápadně, a nakonec plnou silou, že se ani nestačíte nadechnout a v pohádkovém příběhu plném ideálu se objevuje přesně to, co třeba Oliver ze svého světa vůbec nezná.

Celou knížkou nás doprovází tři vypravěči – Delilah, Oliver a Edgar. Každý z nich má na svět jiný pohled a to nás často přivádí ke vtipným odnožkám, především co se Olivera týče. Jeho první praní (které mírně připomínalo klasický americký film) či celkové poznávání světa s poznámkami a vtipným popisem, případně samotné princovské chování v našem světe knížce dodal šmrnc. Co bychom také po princovi z pohádky chtěli? A co teprve třeba mluvící pes, který mě svým naprosto přirozeným a nekompromisním jevem několikrát způsobil záchvat smíchu v metru?

Na závěr musím pochválit nádherné ilustrace, které v českém vydání zdobí poslední stránky knížky. Krásně nás vtáhnout do světa Delilahiny oblíbené knížky a především jsou nakresleny tak, jak si u pohádkové knížky představuji – barevně, malebně a plné kouzel. Knížku samotnou bych však doporučila všem, kteří hledají nenáročnou oddechovku, u které se z plna hrdla zasmějí a nebojí se na malinkou chvíli ponořit do miloučkého příběhu plného pohádkových postav. Protože právě o tom tahle knížka je.

Osobní hodnocení: 75%

PICOULT, Jodi a Samantha van LEER. Láska mezi písmenky. Ilustrovala Yvonne GILBERT, ilustroval Scott M. FISCHER, přeložila Miroslava MRÁZOVÁ. V Praze: CooBoo, 2016. ISBN 978-80-7544-112-6.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *