Dominik Landsman: Deníček moderního fotra

Dominik Landsman. Že vám to jméno něco říká? Taky aby ne, pokud se pohybujete v blogerských kruzích a sledujete dění kolem Blogerky roku, tak víte, že už se svým blogem dvakrát vyhrál blogera roku. Na Facebooku neustále aktivní a rady do života dávající fotřík ovšem vydal i knížky. A co taky jiného, než právě deník jednoho otce, tedy příspěvky z jeho blogu.

Už je to tak. Partnerka hlavního hrdiny čeká jeho dítě a on se tak konečně může stát otcem, což je bezesporu vysněné povolání všech chlapů. Devět měsíců uběhne jako voda, těhotenský kurz mají za sebou a dítko může přijít na svět. To však ještě ani jeden z rodičů netuší, jaké kvítko vlastně stvořili. Čeněk se má k životu a rozhodně se nebojí použít svou oblíbenou zbraň, tedy pláč, za jakékoli situace a v jakoukoli hodinu. Takže třeba i ve tři ráno. A poněvadž tatínka zrovna vyrazili z práce a maminka má práci dobře placenou, je hned jasné, kdo z nich s malým hurikánem zůstane doma na dovolené. Pokud se tomu tedy dá říct dovolená.

Někde jsem slyšela, že my Češi si umíme udělat srandu ze všeho a především ze sebe. V případě deníkových zápisků moderního fotra to platí minimálně trojnásob. Autor nám s osobitým a nekompromisním humorem představuje život otce na rodičovské a popisuje nám všemožné stavy a situace, do kterých se jako otec můžete dostat. A přitom všem si nebere ohled a žádné servítky. O tom, jak nejednou přemýšlel o vraždu toho malého monstra. O tom, že se jako rodič vůbec nevyspíte. O tom, že sexu taky moc nebude. A celkově můžete pochytit dojem, že se vás spíš snaží navést k tomu si dítě nepořizovat a tudíž si dávat pozor, co se svými partnery provádíte.

Ačkoli je knížka čtivá, právě skutečnost, kolik je zde popsáno až absurdních situací, se v případě, že knížku čtete na zátah může lehce stát, že vás to zhruba v půlce přestane bavit tak jak doposud. Čeněk neustále brečí, tatík se ho snaží uklidnit, Čeněk něco počůrá, tam se zase posere… a celkově vám to přijde jako časová smyčka. Dokonce i humor v některých částech začíná být mírně ohraný a především přehnaný.

Pokud hledáte zábavnou literaturu o otcovství, můžu Deníček moderního fotra s radostí doporučit. Stejně tak funguje jako vynikající antikoncepce a uvědomění si, zda nějaké dítě v budoucnu chcete (osobně mi to touhu mít rodinu a dítě ovšem nevzalo). Někoho pobaví, jiné vyděsí, jiní zase budou slintat nad tím, jak si tatínek poradí s dalšími patáliemi, které na něj jeho synáček (ne)vědomky připravil.

p.s.: Nedoporučuji číst v MHD. Může se snadno stát, že vybouchnete smíchy a vysvětlujte okolním lidem, proč jste se právě rozesmál na celé metro. Pokud ovšem máte zálibu ve štvání spolujezdců, jen do toho! 😉

Osobní hodnocení: 65%

Knížku můžete zakoupit třeba v internetovém knihkupectví Martinus.cz 🙂

LANDSMAN, Dominik. Deníček moderního fotra, aneb, Proč by muži neměli mít děti. Ilustrovala Michaela SLEZÁKOVÁ. Praha: Ikar, 2014. ISBN 978-80-249-2656-8.

2 thoughts on “Dominik Landsman: Deníček moderního fotra

    1. Jo, člověk během čtení začíná škodolibý být. Především proto, že i když je tatínek ze začátku sympaťák, někdy to prostě přehání a čtenář se těší, co všechno mu dítě zase provede. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *